Kalem Güzeli - Türk Hat Sanatı. www.kalemguzeli.org
Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanati - Hattat Prof. İlhan Özkeçeci

Hattat Prof. İlhan Özkeçeci


Hattat Prof. İlhan Özkeçeci

1955 yılında Kayseri'de doğdu. 1980'de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü'nden mezun oldu. 1983 - 1995 yıllarında Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1991'de Mimar Sinan Üniversitesi'nde Geleneksel Türk El Sanatları Tezhip-Süsleme Anasanat Dalında "Sanatta Yeterlik" unvanı aldı. 1995'de Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü'ne yardımcı doçent olarak atandı, Bölüm Başkanı oldu. 1996'da Tezhip Anasanat dalında doçent, 2003'te profesör oldu.

1974 - 1979 tarihleri arasında Hattat Kemal Batanay'dan Rik'a hattı, klasik Türk müziği ve tanbur meşketti, müzehhip Rikkat Kunt, Muhsin Demironat ve Tahsin Aykutalp'ten tezhip dersleri aldı. 1988-90 yıllarında Prof. Ali Alparslan'dan Divani meşketti. Uzun yıllar meşkettiği Hattat Hasan Çelebi'den 1997'de "Sülüs-Nesih" dallarında Hat İcazetnamesi aldı.

1973 - 1980 yılları arasında Türk müziği ile ilgili detaylı çalışmalarda bulundu. Çeşitli gruplarda müzik çalışmaları yanında İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda görev yaptı. Bu cümleden olarak 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde, 1996'da Malezya'da Türk müziği konusunda grup konserleri verdi. 1998'de İtalya'da düzenlenen "İpek Yolu'nda Minyatür ve Kaligrafi Sanatı Sergisi" dolayısıyla sergiye katıldı, tanburla Türk müziği resitalleri verdi.

2003'te Gürcistan'da Uluslararası İpek Yolu Sempozyumu'na katıldı.

2004 yılında Hollanda'da kişisel sergi açtı, Türk sanatı konusunda konferans ve tanburla Türk müziği resitalleri verdi. 2005'te SDÜ'den ayrılan İlhan Özkeçeci Fatih Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde göreve  başladı. 2006'da Güney Kore'de ICAPA 2005 II. Uluslararası Asya Felsefe Derneği Sempozyumu'da bildiri sundu, konser verdi. Fransa'nın Strasburg şehrinde Mart 2007 de kişisel Türk müziği konserleri verdi. 23.04.2007-27.04.2007 tarihleri arasında İsveç'in Stockholm, Göteborg ve Malmö şehirlerinde düzenlenen müzik programlarına katıldı. Ukrayna-Kırım'ın Sivastopol (Akyar) ve Simferopol (Akmescit) şehirlerinde 07-09 Şubat 2008 tarihlerinde hat sergisi ve workshop yaptı, kişisel tanbur resitalleri verdi. Litvanya-Vilnius Pedagoji Üniversitesi'nde Erasmus programları çerçevesinde 28.04.2008-05.05.2008 tarihleri arasında Türk sanatı ve  Hat dersleri verdi

13-15 Kasım 2008 tarihlerinde  Azerbaycan Bakü Kafkas Üniversitesi'nde düzenlenen "Uluslar arası Çocuk Edebiyatı Sempozyumu"na davet edildi,  sanat konusunda seminerler verdi, kişisel tanbur resitali verdi. 9-10 Temmuz 2009  tarihlerinde, International Burch University'nin, Bosna-Hersek Saraybosna şehrinde düzenlemiş olduğu, "ISSD 09-International Symposium on Sustainable Development" adlı sempozyuma bir bildiri ile katıldı, Bosna'da tarihi ve kültürel mekanlardan incelemelerde bulundu.

25- 26 Haziran 2009 tarihlerinde, (CIOFF) ve İstanbul Küçükçekmece Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen 'Uluslararası Kültürel ve Sanatsal Organizasyonlarda Geleneksel Kültürlerin Korunması ve Tanıtılması Açısından Sorunlar ve Çözüm Yolları' Sempozyumu'na katıldı bildiri sundu.

Kültür Bakanlığınca Düzenlenen 15. Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışmasında Jüri üyeliği yaptı (2009).

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 15 Eylül - 11 Ekim 2009 tarihleri arasında, İstanbul Sultanahmet'teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde düzenlenen 'Ortak Kültürel Miras Birlik İçinde Çokluk Sergisi'nde yer alacak eserlerle ilgili çalışmalar yaparak Sergi kataloğuna "İslam Medeniyeti ve Etkileşimler" başlıklı bir yazı ile katkıda bulundu.

2009 yılı Kasım ayında Asya Felsefe Derneği tarafından Endonezya'nın başkenti Jakarta'da düzenlenen "The Path to Alliance of Civilisations Through the Asian Community" başlıklı 4. ICAPA sempozyumuna bir bildiri ile katıldı, Universitas Indonesia ve Syarif Hidayatullah State Islamic University'de kişisel hat ve resim sergileri açtı, workshop çalışmalarında bulundu. 

Yurt içinde ve yurtdışında Hat-Tezhip ve Resim dallarında pek çok sergi açan İlhan Özkeçeci, sanatın; tarihi, kaynakları, teknik ve felsefesi hakkındaki bilimsel çalışmalarına devam etmekte olup, Fatih Üniversitesi'ndeki görevini sürdürmektedir. 

Kaynak: www.ilhanozkececi.com

Sanatçının web sitemizde yer alan eserlerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Site Hakkında

ARAMAARAMA
Hat Eserleri Galerisi


Hat Eserleri Galerisinden...

Levha - Ayet-el Kürsî - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

 
 
Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

Kalem Güzeli - www.kalem-guzeli.org 2008 - 2018