Kalem Güzeli - Türk Hat Sanatı. www.kalemguzeli.org
Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanati - Hattat Yahya Hilmi Efendi

Hattat Yahya Hilmi Efendi


Yahya Hilmi H. 1249 (1833) yılında doğdu. Antep'li Dalkılıç Hacı Halil Ağanın oğlu olan hattat, gençliğinde Bayezid ve Sultanahmed Camilerinde dinî ilimler okudu ve 1861'de izin aldı. Sonra yazıya merak ederek önce Sikke Başressamı (Madenî Para Başressamı) Hâşim Efendi'den (Meşhur Hattat Râkım'ın öğrencisi), onun vefatı üzerine Matbaa-i Âmire (Bugünkü Devlet Matbaası) musahhihi Halil Zühdî Efendi'den aklâm-ı sitte dersleri aldı ve icâzetname'ye hak kazandı. Aday memuru olarak girdiği Bâb-ı Seraskerî Nizamiye Jurnal Kalemi'nde ilerleyerek müdürlüğe yükseldi.

XIX. yüzyılda yetişen nesih yazı hattatlarının büyüklerindendir. Çıraklarından Eyüplü Rıfat Efendi'nin [ö. 1361/1942] Necmeddin [Okyay] Efendiye naklettiğine göre Yahya Hilmi Efendi, devrin büyük ustası Şevkî Efendi ile at başı yürümüştür. Yine Necmeddin Okyay'ın ifadesine röre Yahya Efendi nesih yazıda "asrının ferîdi" (zamanın bir tanesi) idi. Aynı zamanda çabuk yazmakla ün salmıştı. Sülüs'te ve celî sülüs'te fazla başarılı olmamasına rağmen nesihlerindeki tatlılık ciheti ile eşi, emsali gelmemiştir.

Eserleri arasında 25 Kur'an (sonuncusu 21. cüze kadardır), sayısız En'am, Delâil, Evrâd, hilye ve levha vardır. Büyük boyda bir Kur'an'ı TIEM.'dedir. H. 1325 (1907) yılında vefat etmiştir.

Sanatçının web sitemizde yer alan eserlerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Site Hakkında

ARAMAARAMA
Hat Eserleri Galerisi


Hat Eserleri Galerisinden...

Hilye-i Şerîf - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

 
 
Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

Kalem Güzeli - www.kalem-guzeli.org 2008 - 2018